הנך מחובר/ת כ: Guest | מכניקה

שאלה על דרך פתרון בהתנגשות דו מימדית

משתמשים הצופים בנושא זה: אין צופים
  גרסה להדפסה
עמוד: [1]
שם משתמש
הודעה << נושא ישן   נושא אחרון >>
שאלה על דרך פתרון בהתנגשות דו מימדית - 23/11/2007 1:13:30 PM   

יחיאלל

מצטרף: 6/11/2007
סטאטוס: מנותק
שלום
במהלך מעברי על תרגילים בתנע, נתקלתי בשאלה שהיא מעלה שאלה עקרונית- אם בציר הוואי התנע לא נשמר, ונותנים בכל זאת מהירות חלקיק שנייה לפני ההתנגשות, אז אני יכול לעשות שימור תנע? למשל בתרגיל הבא: שחקן כדורסל שמסתו 90 קג קופץ מעלה וברגע שרגליו 80 סמ מהקרקע ומהירותו 10 מטר לשנייה בכיון אופקי.  לאחר כמה זמן ובאיזה מרק אופקי מנק' הקפיצה יגעו רגליו שנית בקרקע?
אז בעקרון אני יודע לפתור, אבל בתנאי שאני מבין למה אפשר לעשות תנע... הרי יש מתקף שפועל לאורך זמן רב, ולפי המצגת 8.4.3 אם פועל כוח ואפילו לחלקיק שניה אין שימור תנע.

2. למה באתר, במצגת מספר8.4.3 נאמר שכאשר יש כדור אחד ומכים בו ויש התנגשות אלסטית בציר הוואי אין שימור תנע?
הרי יש מהירות שם ואם מפרקים אז יש מהירות בהתחלה וגם בסוף... האם  זה בגלל שיש שם כוח כלומר פועל מתקף לאורך זמן קטן ולכן אי אפשר לעשות שימור תנע?
תודה רבה

< ההודעה נערכה על ידי יחיאלל -- 23/11/2007 1:14:57 PM >
Post #: 1
תגובה ל: שאלה על דרך פתרון בהתנגשות דו מימדית - 27/11/2007 6:07:46 PM   

zinger

מצטרף: 12/12/2005
סטאטוס: מנותק
1. חוק שימור התנע הוא חוק וקטורי. אם בכייון X לא פועל כוח אזי התנע בכיוון זה נשמר. אם בו בזמן בכיוון Y כן פועל כוח חיצוני (כוח הכובד לדוגמה) אזי התנע בכיוון זה אינו נשמר

2. כנ"ל. בציר הY פועל על הכדורים כוח נורמלי (מופעל על-ידי הדופן) ולכן בכיוון זה התנע אינו נשמר

(בתגובה ל יחיאלל)
Post #: 2
עמוד:   [1]
עמוד: [1]

הודעות חדשות אין הודעות חדשות
נושא חם עם הודעות חדשות נושא חם ללא הודעות חדשות
נעול עם הודעות חדשות נעול ללא הודעות חדשות
 התחל נושא חדש
 פרסם תגובה
 הוסף סקר חדש
 הצבע
 מחק את הודעתי